10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

10-soveti-shto-e-vi-pomognat-da-gi-perete-alishtata-kako-profesionalec-2-7305537

Перењето претставува стрес за облеката, особено за онаа што е од свила. Затоа, важно е да употребите неколку трикови за да ја заштитите облеката, но и да го олесните процесот.

1. Перете ја деликатната облека во спинер за салата

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Овој кујнски уред е совршен за алишта, особено кога станува збор за деликатна облека што треба да се пере на раце. Ставете ги градниците и другите деликатни предмети, турете вода и детергент и оставете да вртат. Потоа, исплакнете ги под чешма за да го отстраните сапунот.

2. Закопчајте ги градниците и затворете ги сите патенти

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 1 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

На овој начин, ќе го спречите свиткувањето на куките, растегнувањето и губењето на формата.

Патентот треба секогаш да биде запетлан за да не се оштетат другите парчиња облека.

3. Откопчајте ги кошулите

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 2 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Оставете ги кошулите откопчани за да не ги оштетите копчињата. Ако ги оставите закопчани, може да почнете да забележувате дека дупките на копчињата се оштетуваат и дека копчињата стануваат лабави.

4. Перете ги градниците во навлака за перници

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 3 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Ако немате мрежеста вреќичка за перење на градниците, тогаш можете да користите навлака за перници. Навлаката ќе ги заштити од другата облека што може да ги оштети градниците, но и ќе им помогне да ја задржат формата.

Подврзете го горниот дел од навлаката за облеката да остане внатре.

5. Отстранете ги непријатните миризби од облеката со масло од чајно дрво

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 4 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Облеката понекогаш може да мириса непријатно поради мувла, која се развива во влажна средина. Додајте 10 капки масло од чајно дрво во вашиот детергент за перење алишта за да ги отстраните непријатните мириси. Ова е ефикасно затоа што маслото од чајно дрво е антибактериско, што значи дека ќе ја уништи мувлата.

Советуем вам прочитать:   Шаги эмоциональной детоксикации в 2021 году,

6. Исправете ја облеката користејќи коцки мраз во машината за сушење алишта

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 5 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Ако не сакате да пеглате, ова е лесна алтернатива. Додајте неколку коцки мраз во машината за сушење и пуштете ја на топло 5 минути. Ова ефикасно ќе ја исправи вашата облека.

7. Исушете ја облеката побрзо користејќи сува крпа

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 6 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Овој трик ќе ви заштеди и време и енергија кога станува збор за сушењето на облеката. Пред да започнете со сушењето, ставете сува крпа заедно со влажната облека и оставете ги алиштата да се сушат 15 минути. Крпата ќе ја апсорбира влагата од вашата облека и ќе го скрати времето на сушење.

8. Раширете ја облеката што се стеснила во текот на перењето

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 7 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Натопете ја облеката во топла вода, додајте балсам за коса и потоа оставете ја да се суши. Растегнете ја облеката неколку пати за да ја вратите во првобитната големина.

9. Користете волнени топчиња за сушење

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 8 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Овој производ е еколошки и без хемикалии. Кога ќе ги ставите во внатрешноста на машината за сушење заедно со водената облека, тие ќе ви го скратат времето на сушење на половина.

10. Додајте сол за да не избледуваат боите

10 soveti shto e vi pomognat da gi perete alishtata kako profesionalec 9 - 10 совети што ќе ви помогнат да ги перете алиштата како професионалец

Една лажица сол ќе помогне да се зачуваат боите на облеката. Ова функционира затоа што хлоридот во солта помага да се задржат боите во ткаенините.

Погледнете ги овие 10 кујнски трикови што ќе ви го олеснат животот.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?