Како да се стоплите во ладната зима?

kako-da-se-stoplite-vo-ladnata-zima-2-8947418

Зимските месеци и ниските температури се особено тешки за оние кои имаат слаба циркулација во рацете и особено нозете, но покрај специјално дизајнираните препарати, може да се стоплите и со неколку едноставни трикови!

kako da se stoplite vo ladnata zima - Како да се стоплите во ладната зима?

1. Чај од ѓумбир

Ѓумбирот се користи со векови како зачин што ќе го загрее телото или ќе има термоген ефект. Термогениот ефект на храната е еден од метаболичките реакции на варењето, апсорпцијата и асимилацијата на храната. Топлината постојано се произведува во организмот како нуспроизвод на катаболизам на храната.

Оваа ослободена енергија во телото може да се претвори во три форми: енергија за складирање на хемикалии, енергија за надворешна работа и метаболичка топлина. И, само последната ни е потребна во зима повеќе од кога било.

2. Банана

Како и ѓумбирот, и бананата има високо термогено дејство. Таа е полна со магнезиум, групи витамини од групата Б и растителни влакна, а комбинацијата на сето ова им помага и на тироидната жлезда и надбубрежните жлезди во регулирање на телесната температура. Една голема банана содржи десет проценти од потребната дневна количина магнезиум, како и значителна доза на витамин Б.

3. Спиење со чорапи

Додека на многумина им е незамисливо да спијат со чорапи дури и во зима или им пречи тоа чувство на нозете, но тоа е еден од најбрзите трикови да ви биде топло цела ноќ.

4. Повеќе облека

Кога станува збор за облекување во зима, од мајките и бабите сме слушнале дека треба да се облекуваме повеќе.

Топлиот воздух циркулира помеѓу слоевите облека. Затоа ќе биде потопло кога ќе облечеме, на пример, лесна памучна маица и можеби шал или лесен џемпер отколку само масивен волнен џемпер во кој едвај се движиме.

Советуем вам прочитать:   Ты не можешь заставить других быть как

5. Вежбање

Вежбите за загревање се препорачуваат пред секоја изведба на која било форма на посериозно вежбање, но тие исто така можат да послужат како начин за зголемување на телесната температура во студените денови. Не мора да посегате по вежби половина час или повеќе, но доволни се само неколку минути, заедно со вежби како што се чучњеви, вежби за рацете или трчање во место.

6. Термофор

Обично посегнуваме по шише со топла вода за време на олеснување на грчевите во менструалниот циклус, но тоа е и голема помош кога само сакаме да се загрееме, особено пред да си легнеме или откако ќе дојдеме во студен стан додека сè уште го чекаме просторот да се загрее.

Можете да изберете помеѓу оние што мора да се полнат со топла вода и оние што се електрични. Ги има скоро во секоја аптека.

Прочитајте за овие рутини што можат да ви помогнат да внесете позитивност во вашето секојдневие.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?